tel: +48 605 85 33 59

e-mail: nikart.tonnica@gmail.com

 

    Stworzony by nieść radość i budzić wspomnienia……

 

    Po dwóch latach pracy powstała seria próbna dziesięciu egzemplarzy  pierwszej autorskiej konstrukcji. Wzmacniacza, który powstał z nostalgii za brzmieniem i solidnością wykonania sprzętów Hi-Fi z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Niedostępnych, dla większości z nas, obiektów westchnień i marzeń…

     Bezpośrednią inspiracją do opracowania tego wzmacniacza była chęć odtworzenia brzmienia z tamtych lat, a za wzorzec przyjęliśmy konstrukcję polskiego wzmacniacza WSH-205. Nie było dla nas priorytetem otrzymanie wyśrubowanych parametrów a raczej satysfakcja z tworzenia rzeczy solidnej   i oryginalnej, dającej radość ze słuchania muzyki.

Może tak wtedy wyglądałby polski wzmacniacz, gdyby konstruktorów nie krępowały ograniczenia technologiczne i braki materiałowe ówczesnych czasów.

    IA-205 opracowany został w hołdzie polskim konstruktorom sprzętu audio z tamtych lat.

 

 

    Z dużą dbałością dobrane zostały materiały obudowy. Elementy ramy bazowej wykonano z blach aluminiowych malowanych proszkowo, płyta czołowa to dziesięciomilimetrowe szorstkowane i anodowane aluminium. Z litego aluminium wykonane są również gałki potencjometrów i stopy wzmacniacza oraz fragmenty pokrywy górnej.

   Ozdobne boki wykonane z litego drewna dębowego lub jesionowego, a środkowy fragment pokrywy górnej to barwione, grafitowe lub brązowe szkło.  Wzmacniacz IA-205 oferowany jest w dwóch wersjach wykończenia obudowy. Srebrna z jasnym drewnem oraz czarno brązowa z ciemnym drewnem. 

  Przy projektowaniu wzmacniacza IA-205 przyjęliśmy inne od większości producentów podejście do ochrony środowiska. Wzmacniacz wykonany jest w taki sposób by służył przez wiele lat, a nie znalazł się na wysypisku po latach trzech… Mamy nadzieje, że to się nam udało. Rama bazowa wykonana jest z blach aluminiowych odpornych na korozje, transformatory zaimpregnowane są lakierami, podobnie jak drewniane boki.  Elementy elektroniczne dobrane są w taki sposób by nie pracowały na skraju swoich możliwości, co powinno zagwarantować ich długotrwałe bezawaryjne działanie. Jedynymi elementami tracącymi z biegiem lat swoje parametry są kondensatory elektrolityczne. Nie ma ich jednak w torze sygnałowym, występują jedynie w zasilaczach i układach pomocniczych. Wybrano ponadto kondensatory najwyższej jakości od renomowanych producentów. Zrezygnowano w konstrukcji z technologii „plastiku”, w przypadku którego każde jego otwarcie            i serwisowanie grozi wyłamaniem któregoś z zatrzasków. Całość skręcona jest śrubami z gwintem metrycznym umożliwiającymi wielokrotne ich używanie. Reasumując, wzmacniacz obliczony jest na działanie liczone w dziesiątkach lat, a w ewentualnych sytuacjach awaryjnych zawsze jest możliwość jego naprawy.

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

 

ul. Sobieskiego 23

42-286 Koszęcin

Śląskie

Tel. +48 605 85 33 59

e-mail nikart.tonnica@gmail.com