tel: +48 605 85 33 59

e-mail: nikart.tonnica@gmail.com

 

    Sprzęty audio czasem uratowane ze śmietnika lub odnalezione zakurzone w starej szafie lub garażu, aczasem zadbane i używane bez przerwy przez 40 lat. Dość często zakupione z sentymentu przez osoby, dla których ten model był pierwszym własnym zestawem audio, lub z ciekawości przez osoby młodsze. Próbujemy je wszystkie ocalić, wprowadzić powrotem półki i regały w honorowych częściach mieszkań, domów i gabinetów.

   Nie wierzymy w zapewnienia sprzedawców na portalach kupieckich w „stan igła”, „przeleżały przez 30 lat zawinięte w koc pod łóżkiem babci” czy też „dostałem od dziadka z jego zawiniętej we flanele osobistej kolekcji”. Większość sprzętów była intensywnie używana a w swojej młodości „rozkręciła” niejedną imprezę, przeżyła też wazoniki i doniczki postawione na sobie przez niejedną z pań domu…  Wielu kompletom zdarzyło się potem przeleżeć na gorącym strychu, w wilgotnej piwnicy lub zimnym garażu przez kolejne lata. Pomimo to, dzięki swej solidnej i prostej budowie większość zachowało się w stanie umożliwiającym powrót do stanu pełnej świetności.

Bez względu jednak na to, jaka była ich historia, sprzęt 30 – 40 letni wymaga renowacji. A ta przeprowadzona może być na dwa sposoby. Renowacje do stanu oryginalnego z zachowaniem pełnej wierności „Classic” lub renowacje, w których dokonywane pewne modyfikacje polepszające brzmienie i funkcjonalność „Premium”.

    Czasami jednak granica pomiędzy „Classic” i „Premium” jest dość płynna. Wymiana zerwanego paska w gramofonie, zużytej rolki napędu taśmy albo wymiana uszkodzonego tranzystora na taki sam sprawny ale oryginalny ze starych zapasów lub odzysku jest w porządku i to dalej oryginał. Ale czy wymiana kondensatorów elektrolitycznych, wymiana w magnetofonie wytartej głowicy na stożkową lub wymiana uszkodzonych tranzystorów mocy na współczesne powoduje że sprzęt przestaje być oryginalny? Niby tak..  Czasem należy postępować zgodnie z przyjętą przez Tonnica zasadą złotego środka usytuowanego pomiędzy całkowitą zgodnością z oryginałem a właściwościami brzmieniowymi.

     Zawsze jednak renowacja przeprowadzana jest z duża starannością i dbałością o szczegóły. Sprzęty rozbierane są na części podstawowe, elementy klasyfikowane są do czyszczenia lub naprawy i dopuszczane do wykorzystania w określonej klasie. Jeżeli do wcześniejszych napraw stosowane były jakieś kiepskiej jakości zamienniki są one usuwane i nie stosowane w procesie regeneracji. Każda renowacja przeprowadzana jest w taki sposób, aby o ile to możliwe zachować oryginalne tabliczki, karteczki czy pieczątki pokazujące numer, rok produkcji lub nazwisko kontrolera jakości.

Po renowacji otrzymuje indywidualny numer trwale wygrawerowany na tabliczce znamionowej, a właściciel kompletny protokół (PDF) pokazujący proces renowacji, sprawdzenia i regulacji oraz wyniki pomiarów.

 

 

 

 

 

 

 

KONTAKT

 

ul. Sobieskiego 23

42-286 Koszęcin

Śląskie

Tel. +48 605 85 33 59

e-mail nikart.tonnica@gmail.com